FENYHID


Go to content

16. Szobrok

Termékek

Buddha

A budhizmus megalapítójának tartott Gautama Sziddhárta az i. e. 6. század közepe táján született a Sákja nemzetségből való indiai fejedelem fiaként. Már születését csodálatos jelek kísérték. Felnővén rádöbbent, hogy a világ szerencsétlenséggel, szenvedéssel és halállal teli. Elhagyta otthonát és vándorolni, töprengeni kezdett. Amikor egy alkalommal a bódhi-fa alatt üldögélt, ráeszmélt a megszabadulás útjára. Megismerte a lélekvándorlás titkát s a négy szent igazságot: a szenvedés a világ egyetemes sorsa; a szenvedés okai a vágyak, a szenvedélyek, a kötöttségek; a szenvedések megszűntetése a nirvána; létezik egy Út, amelyen át a nirvánába lehet jutni. Gautama tehát megvilágosodott és Buddhává vált. Amikor a buddhizmus elterjedt Kínában több buddha is teret kapott. Ezek közül a legjelentősebb az Eljövendő Buddha, azaz Maitréja (Miluo), akinek egész kultusza alakult ki Kínában. A másik jelentős Buddha Kínában Amitábha Buddha, azaz a Nyugat Buddha, akinek lakhelye a "nyugati paradicsom". Amitábha kultusza az i. sz. 5. században alakult ki.

Kuan Kung

Az ártó szellmek ellen védő és a hűség istene. Könyvvel a kezében a műveltséget jelképezi, a tanulás folyamatát segíti, az irodalom és a könyvek felkarolója.


Fu - Lu - Shou

A három Csillag Isten (három bölcsnek is szokták nevezni) minden kínai háztartásban megtalálhatók.
Fu a Boldogság Istene (mindig középen áll),
Lu a Rang és a Befolyásosság Istene,
Shou a Hosszú Élet Istene
Magukban foglalják a gazdagságot, a sikeres utódok ígéretét, a jólétet, a nyugalmat, az egészséget és azt, hogy mindig legyen bőséges ennivaló a háznál.




A kecsesség, az erő, a gyorsaság és a bátorság megtestesítője. Szimbolizálja a kitartást, a sikeres utódokat és segít az aprólékos munka elvégzésében.



Elefánt

A nyugalom, a nagyság, az ész és a szerencse megtestesítője. Szimbolizálja a bölcsességet is, az erőt, a kitartást is. Szerencsét és jó egészséget hoz, kitartásra ösztökél.


Béka

Szintén fontos szimbólum a keleti kultúrában. Úgy tartják róla, hogy vonzza az ezüstöt és az aranyat, ez által gazdagságot hoz a ház lakóinak. A bejárat közelébe kell telepíteni, nem szükséges feltűnő helyre tenni, elég ha egy növény közelébe vagy egy sziklára állítjuk a bejárat felé fordítva.


Sárkány

A kínaiak egyik legfontosabb állata. Az őserő, a termékenység, a természetesség, az állandó újrakezdés, kitartás jelképe. A sárkány jó szelleme mindent átjár, mindenhol ott van.


Bivaly

A nyugodtság, kitartás és az erő megtestesítője. A bivaly az általa kitűzött cél irányába halad és addig küzd kitartással, amíg azt el nem éri.


Teknősbéka

A hosszú, egészséges életet, a bölcsességet, a szerencsét, a kitartást egyaránt jelképezi. Minden formában és módon ajánlott.
Egyedi ábrázolásmód Kínában a sárkányfejű teknős. Különös szerepe és jelentősége van a kínai kultúrában, szinte mindenütt megtalálható.



Sakyamuni Buddha

Ő a történeti Buddha (Guatama Buddha, azaz a megvilágosodott).
A békés otthon megteremtésében segít.


Kuan Yin, a Legfőbb Oltalmazó

Az elesettek védőszentje.
Összesen 32-féle alakot öltve figyeli a világ valamennyi pontján élő szenvedőket és igyekszik őket megmenteni.
Kuan Yinhez hívei segítségért fordulnak elmaradt gyermekáldás, szülés és a legkülönfélébb bajok, betegségek estén.


Sárkányfejű teknős hátán kis teknőssel

A sárkányfejű teknős segíthet abban az esetben, ha úgy érezzük, hogy nem találjuk helyünket a világban, stagnál a karrierünk, kapcsolatunk nem fejlődik tovább, vagy éppen nincsen párunk és szeretnénk, ha lenne. Segíthet hosszú, boldog kapcsolatok kialakításában és újrakezdésében. A sárkány a jó szerencsét és a biztonságot szimbolizálja, míg a Teknős a hosszú életet, bölcsességet. A kis teknős pedig sok-sok új dolgot hozhat az életünkbe.


Cai Shen, a Gazdagságisten

A gazdagság tisztelete minden korban elterjedt volt Kínában, kultikus formája a gazdagságistenek (egy polgári és egy katonai) alakjában testesült meg, akiket a kereskedők is védőisteneiknek tekintettek.


Főnix

A főnix csak európai nevét kölcsönözte az európai mitológiából. A főnix a madarak csodálatos királya az ókori mitológiában. Alakja már a Yin-kori jósfeliratokon megtalálható. Feltételezhető, hogy a főnix eredetileg a ég uralkodójának küldöttét, a szélistent jelölte. A későbbi értelmezések szerint a főnix szó a feng "hím főnix" és a huang "nőstény főnix" szavak összevonásából származik. Alakját különbözőképpen írják le, de abban mindegyik megegyezik, hogy az egyes testrészeit más és más állat részeihez hasonlítják. Eszerint a főnixnek kakascsőre van, begye fecskéé, nyaka kígyóé, a testén sárkányéhoz hasonló minták láthatók, farka halé, háta pedig, mint a teknősé. Az ősi mitikus legendák szerint a főnixnek színes a tollazata, és a tökéletes emberek keleten található országában lakik. A főnix megjelenése hosszú béke beköszöntét jelezte



Back to content | Back to main menu