FENYHID


Go to content

15. Tarot kártyák

Termékek

Kozmikus Tarot kártya


A tarot-kártya ősi tudásának eredete az idők homályába vész. Ez az örökzöld bölcsesség valószínűleg részben az ókori Egyiptomból, részben az ősi Indiából származik. Egyes források szerint a legendás, elsüllyed Atlantiszról öröklődött át.


Nyugaton a tarot először a XV. században jelent meg az észak-itáliai nemesség körében, később pedig Franciaországban. Ezek a kártyák csodálatos, kézzel festett lapokból álltak. Borsos ára miatt ehhez az elegáns, "különálló lapokkal rendelkező misztikus könyv"-höz csak a gazdagok, a nemesség juthatott hozzá. A könyvnyomtatás feltalálásával azonban ez is megváltozott, és ettől kezdve sokkal több ember ismerhette meg a kártyákat.

Előfordult, hogy az egyház - az ördög teremtményének tartva - elátkozta, és hogy egyes országokban betiltották használatát, a tarot mégis a mai napig az ezoterikus tudás alapvető része maradt. A tarot-tal és az okkultizmussal kapcsolatos első írás a XVIII. században jelent meg Court de Gebelin és Etteila tollából. Egészen a modern időkig a tarot-kártya viszonylagos elzártságban létezett, mára viszont nagy megbecsülésnek örvendhet, és az ezotéria tudománya iránt érdeklődők tudatosságának növekedését szolgálja.

Napjainkban a transzcendens értelem és a megvilágosodás keresése lépett az ősi misztikus vallások helyébe. A tarot egyszerű, ősi bölcsessége nem véletlenül népszerű a lelki utat járók körében. A New Age elméletének egyik tantételévé vált a tarot alapfogalma, miszerint a világon minden a folyamatos változás állapotában van. Ezáltal válhat megbízható vezetőnkké a mai kaotikus világban.

A tarot felépítése

A tarot-nak 78 lapja van, melyeket két fő részre oszthatunk.

- a 22 kártyalapot tartalmazó Nagy Arkánumra.
- és az 56 kártyalapot tartalmazó Kis Arkánumra.

A Nagy Arkánum 22 lapja római számmal van ellátva I-től (A Mágus) XXI-ig (A Világ). Nullával jelzik "A Bolond" kártyalapot.

A Kis Arkánum 56 kártyalapja a négy alapelemhez rendelhető

- a Botok sorozat (treff): a tűz elemhez,
- a Kelyhek sorozat (kör): a víz elemhez,
- a Kardok sorozat (pikk): a levegő elemhez,
- az Érmék sorozat (káró): a föld elemhez.

Minden egyes sorozatban úgynevezett udvari kártyák (király, királynő, herceg, hercegnő) és numerikus lapok vannak (az ásztól a tízesig).



Rider Waite Tarot kártya

A játék felépítése

A korai kártyajátékok különböző számú lapokból álltak. A firenzei játékban 41 ütőkártya és 56 közönséges lap, a bolognaiban 62 lap volt. A mantuai Andrea Mantegnától származó legszebb csomag 50 kártyából állt. Voltak játékok, melyek 12, egyenként 12 lapos sorozatból álltak, de voltak egyenként 12 lapból álló, 8 sorozatot tartalmazó csomagok is. Csak 1600 körül ír az itáliai Garzoni olyan játékról, amely a mai Tarotnak megfelelően 22 Nagy Arkánumot és 56 Kis Arkánumot foglal magába. Ebben a formában nevezték velencei csomagnak vagy marseille-i Tarotnak.
A Nagy Arkánumnak a Bolondtól (0) a Világig (21) terjedő 22 kártyája olyan képeket jelenít meg, melyek mítoszokból és más hagyományokból meglepően ismerősnek tűnnek. A többi lap, az 56 Kis Arkánum négy sorozatra van felosztva, mint ahogy a mai kártyajátékokból ismerjük: Botok = treff, Kardok = pikk, Kelyhek = herc, Érmék = káró. Minden sorozat 14 lapból 10 számozott (Ász = 1-től 10-ig) és 4 udvari figurát ábrázoló kártyából (Király, Királynő, Lovag és Apród) áll.
A századforduló körül egyre nőtt az érdeklődés a Tarot kártyák iránt, sőt, Arthur Edward Waite (1857-1941) azokat nagymértékben tovább gazdagította. Waite, aki Amerikában született, de Angliában nevelkedett, az okkultizmus nagy ismerője volt. Tagja, később nagymestere lett a befolyásos, mágikus rendnek, az "Aranyló hajnal titkos rendjé"-nek, melyet 1888-ban alapított többek között Samuel McGregor Mathers, Dr. Wynn Westcott és Dr. William Woodman. A rendnek ismert tagja volt a költő William Butler Yeats és a híres mágus Aliester Crowley. Waite a szellemi atyja egy új tarot kártyának, amelyet egyik rendtársa, Pamela Coleman Smith rajzolt. A művész kézjegye "PCS" mind a 78 lapon szerepel. Míg az eddigi Tarot kártyákon csupán a Nagy Arkánumon, az udvari figurák lapjain és esetleg az Ászokon szerepelt illusztráció, a Waite által megálmodott csomagban a fennmaradó 36 lapon is láthatók az értelmezésüket inspiráló képek. Ezen gazdagítás eredményeként az ő Tarotja ma a legelterjedtebb, könyvem alapjául is szolgáló játék.

Kazanlár Tarot


Az ökumenikus szemlélet fő üzenete az, hogy különböző vallások egyaránt elvezethetnek Istenhez. A Tarot ősi, ökumenikus hagyomány, amelynek égi, isteni eredetű szimbólumai hasonló formában minden vallásban felfedezhetők. Isten megadta az embernek azt a szabadságot, hogy különbözőképpen tiszteljék, bár Ő mindenhol, mindenki számára ugyanaz marad. Az ótestamentum magyarázata, a héber Kabbala a Tarot eredetije, vagy egyike ezeknek, mivel ugyanúgy szám- és betűmisztikán alapul. Az újtestamentumban is fellelhetők az ótestamentum jelképei. A Korán egyes szakaszainak címe is egy vagy több olyan betűből áll, melyeknek jelentése bizonyosan különbözik az őt megelőző monoteisztikus hagyományok titkos, kabbalisztikus betűjelentésétől.

Arthur tarot

Az Arthur tarot szellemisége

Évszázadok óta minden korszakban inspirálta és foglalkoztatta az embereket Arthur király legendája. Másfél évezred múltán a monda még mindig termékeny témát jelent az írók, a költők és a művészek számára, a történészeknek pedig összetett és lebilincselő rejtély marad.
Az Arthur tarot lényegében követi a hagyományt, csakhogy hátteréül az Arthur-mondakör szolgál. A mítosz képes arra, hogy érthetővé tegye az élet egyetemes mintáit. Amiképp a tarot, úgy a mítosz is szimbólumok és archetípusok által szól hozzánk, s lehetővé teszi, hogy - ha csak futólag is - pillantást vessünk azokra az erőkre, melyek az életet alakítják. A mítosz és a tarot egyaránt az élettapasztalat és a természet erejének teremtő kifejeződése - alapjában véve egy fejlődési dráma kivetülése a külvilágba. A mitológia keretet ad az élet tapasztalatainak, s az arthuri dráma megfelelő környezetet nyújt a tarot lapjainak. Az arthuri történetek még mélyebbé teszik a lapok hagyományos értelmét.

A tarot a jóslás igen ősi, kiforrott rendszere. A misztikus erők bölcsessége és szépsége már évszázadok óta izgatja az emberek fantáziáját. A tarot számos alapvető és ősi tanítás megtestesítője, jelentősége messze meghaladja a tisztánlátást is.

A tarot 78 lapját két csoportra osztják. Az első 22 lapot tromflapoknak vagy Nagy Arkánumnak nevezik (az "Arkana" szó azt jelenti: titok).
A Nagy Arkánum a Bolonddal kezdődik, melynek száma a nulla, s a 21-es számú Univerzummal (vagy Világgal) ér véget. A tromflapok szimbolikája igen gazdag, tekinthetjük őket a magasabb tudás "ajtónállóinak" is. A maradék 56 lapot, a Kis Arkánumot négy színre oszthatjuk, melyek egyenként 14 lapot tartalmaznak, ásztól a tízesig, valamint a négy-négy udvari lapot. A Kis Arkánum lapjai nem olyan összetettek, mint a Nagy Arkánuméi; szerepük az, hogy segítsenek megérteni a tarot üzenetét.

A tarot szavak nélküli párbeszédbe kezd velünk. a szimbólumok nyelvét használja, s bizonyos képei jobban megszólítják az embert, mint a többi. Ugyanez mondható el az állításairól is - minden azon múlik, hogy az adott időpontban mi az, ami igazán fontos a számunkra. Ha megbízunk a kártyában, minden egyes lapja mélyebb személyes jelentéssel bír majd számunkra. A képek olyan egyetemes archetípusokat és mitológiai témákat testesítenek meg, melyek tudattalanunk síkján valamennyiünkben egyformák. A kehely képe például mindenhol a beteljesülést és a táplálást jelenti. Ez az ősi szimbólumnyelv feltehetőleg ingerlően hat a tudattalanra, s felébreszti a kártyát olvasó ember intuícióját. vannak olyan archaikus szimbólumok, melyeket nem könnyű értelmezni, mégis megérintenek bennünket. Egyes ősi szimbólumokkal ugyan elveszítettük a közvetlen kapcsolatot, mégis ösztönösen vonzódunk hozzájuk, s intuitíven meg tudjuk ragadni lényegüket. A piramisok vagy a Stonehenge megalitkörének hatalmas szimbolikáját sem egészen tudjuk már felfogni, ennek ellenére még mindig sok embert vonzanak és inspirálnak. Hogyan lehetséges az, hogy az ilyen szimbólumokat szerte a világon oly nagyra becsülik és olykor meg is értik? Talán azon múlik mindez, hogy amint azt néhány filozófus feltételezi, valóban mindannyiunkat összeköt egymással az anima mundi, a világ lelke. Ez az elképzelés közeli rokonságban áll a nagy pszichológus, C.G. Jung kollektív tudattalanjával. Az anima mundi ezek szerint magában foglalja az egykori, a mai és az eljövendő élőlények valamennyi közös tudását. Így az is elképzelhető, hogy aki komolyan foglalkozik a kártyával, az tudattalanja segítségével kapcsolatba lép ezzel a világlélekkel.

Senkinek sem kell hinnie a tarot jövendőmondó képességében ahhoz, hogy örömét lelje a kártyában, sőt, természetfeletti képességekre sincs szükség a kártya olvasásához. Természetesen mélyebbre hatolhat az, aki hagyja, hogy az intuíciója vezesse. Gyakorlással és türelemmel mindenki megtanulhatja, hogyan kell olvasni a kártyákat, s közben kifejlesztheti természetfeletti képességeit. A tarot olyan, mint egy hangszer, melyen mindenki játszhat, aki valóban szeretne, s elég szorgalmas ahhoz, hogy jó muzsikus váljék belőle.


Crowley Tarot

A második leggyakrabban használt tarot a világon a Crowley Tarot: Aleister Crowley (1875-1947) Thoth Tarot kártyáját Lady Frieda Harris (1877-1962) festette a híres okkultista irányításával. Annak ellenére, hogy Lady Harris keveset tudott a tarot-ról és szimbolikájáról, nagy érzékenységgel ragadta meg a finomságokat is a festményein.
Sok változatot készített egy-egy témáról, míg valamelyik Crowley tetszését elnyerte.
A teljes készlet elkészítése több mint 5 évig tartott.
A Crowley Thoth Tarot-t először 1969-ben adták ki, de ezt már egyikük

Runa táblák


A Symbolon kártya archetipikus képekben megjelenített asztrológiai segítség, terápia, meditációs játék, esetleg szórakozás lehet egyben. A kártyák a tizenkét asztrológiai állatövi jegyet tizenkét szerepszemélyiségként jelenítik meg, amelyek ugyanúgy élnek bennünk, mint a szereplők a színpadon. Sokszínű kapcsolatban állhatnak egymással, többféle arcot (vagy álarcot) ölthetnek, más és más a szerepük. Amikor asztrológiai módszerekkel szeretnénk előbbre lépni az önismeretben, eszközünk a horoszkóp, benne bolygók, jegyek, házak. A Symbolon kártyák segítségével egyszerre értelmezhetjük ezek kapcsolatait, és az elénk táruló képeken keresztül megértjük, milyen történet részei vagyunk.


Cigánykártya


Talán a legelterjedtebb jóseszköz a cigánykártya, mely 36 lapos, s jelképvilág helyett, egy-egy kép van a lapokon. Ezáltal egyszerűnek tűnik, de aki valóban ért hozzá, az tudja, hogy nagyon sok mindent kell figyelembe venni a lapok kiolvasásához.


Hagyományos cigánykártya

A csomagban található egy kis füzetecske, mely segít az indulásnál, de különböző könyveket

forrás: dudus.hu


Back to content | Back to main menu